David Ducheyne: Parim aeg vastupidavuse arendamiseks on siis, kui kõik on hästi

David Ducheyne: Parim aeg vastupidavuse arendamiseks on siis, kui kõik on hästi

18.05.2023

PARE konverentsi teine teemaplokk võttis luubi alla tasakaalu. Kiires ja kiiresti muutuvas tööelus saavad võtmesõnaks ja kaalukeeleks tasakaal ning fookus.

Belgia HR ühingu juht ja EAPM juhatuse liige David Ducheyne rääkis, kuidas „business as usual“ mõtteviis täna ei toimi – oleme sunnitud pidevalt ootamatustega silmitsi seisma ja organisatsiooniline säilenõtkus on eduks hädavajalik. Tema sõnul ei ole säilenõtkus omadus, vaid tegutsemisviis, mille osadeks on ennetamine, toimetulek, kohanemine ja taastumine.

Belgia HR ühingu juht ja EAPM juhatuse liige David Ducheyne. Foto: Ardo Kaljuvee

Kõik protsessid ja inimkonna areng kulgevad tsükliliselt, kriisid ja tagasilöögid on tegelikult edasiviivad. Igasugune takistus või katkestus tavapärases kulgemises paneb meid muutuma ja kohanema. Meile meeldib mõelda, et tulevik on tundmatu ja ennustamatu, kuid tegelikult oleksime võinud ette näha kõiki suuremaid kriise maailmas. Me eelistame seda mitte teha. Oskus organisatsioonina arutleda võimalike ohtude üle, võimaldab nendega paremini toime tulla.

David tõi välja 3 supervõimet, mis on säilenõtkuse jaoks kriitilise tähtsusega:

Kohanemisvõime – uute oludega kohaneda saab nii enne, pärast kui ka kriisi ajal – kunagi pole liiga hilja. Organisatsioonid peaksid aga endalt küsima, kas nende ärimudel ja toimimine on piisavalt robustne, et tulla toime kriisidega nendeks ette valmistamata?

Koostöö  – koostöö on valmidus oma ressursse parema tulemuse nimel jagada. Koostööta ei ole me kohanemisvõimelised. Edu ei saavuta organisatsioonid, kus on eraldatud „silode“ kultuur. David soovitab investeerida koostöösse ja pöörata tähelepanu eesmärgistamisele. Eesmärkide seadmisega võime tahtmatult reaalsele koostööle vastu töötada, kui erinevatel osakondadel on vastukäivad eesmärgid.

Eesmärk – igale inimesele peab olema selge, miks me eksisteerime ja kes meid vajab. Kui see teadmine on olemas, siis on lihtsam edasi töötada ka ebamäärastes oludes.

On ka neljas kriitiline omadus, mida organisatsioon kõige eelnev jaoks vajab – usaldus. Kui inimestel on hirm ning valitseb usaldamatus, siis me ei suuda kohaneda ja uuel viisil toimida.

Davidi sõnul on on parim aeg säilenõtkuse arendamisega tegelemiseks siis, kui kõik läheb hästi.

“Parim aeg vastupidavuse arendamiseks on siis, kui kõik on hästi.” sõnas David Ducheyne PARE konverentsil. . Foto: Ardo Kaljuvee

 

Järgmise aasta PARE konverents toimub 4. aprillil 2024 ning sinna saab juba registreerida varajase (m)ärkaja hinnaga siin.