Jos de Blok: ei ole mõtet tegeleda üleliigsete juhtimistegevustega

Jos de Blok: ei ole mõtet tegeleda üleliigsete juhtimistegevustega

20.04.2023

6. aprillil toimus Lauluväljaku ruumides PARE 30. juubelikonverents “Parem homne”. Konverentsi kolm fookusteemat olid tulevik, väärtuslikum elu ja tasakaal. Need teemad eristuvad olulistena, et homne päev oleks midagi, mille suunas vaadata positiivse ootusärevusega. Parema homse nimel saame kõik tegutseda ise, iga päev.

Viimased aastad on kiirendanud muutusi ühiskonnas, ka tööelus. Mõne aasta eest poleks keegi osanud ennustada, mis on kohe ees ootamas ega ka seda, milliseid protsesse see ajajärk mõjutab ja kuidas. Ühtteist on läinud oodatust paremini ja kiiremini, aga on ka muutusi, mis panevad meid uutmoodi proovile.

Päeva avas imekaunis baleriin Anna Roberta. Foto: Ardo Kaljuvee

Esinejad pakkusid mõtteainet ja vastuseid küsimustele, mida tasub erilise tähelepanu alla võtta, et olla edukas homme, milliseid oskuseid ja harjumisi tasub arendada nii endas kui ka oma meeskonnas ja muidugi ohtralt inspiratsiooni heade näidete viral.

Luues väärtustavat tööelu

PARE juubelikonverentsi avaettekande tegi hollandlane Thinkers 50 auhinnaga pärjatud Jos de Blok, kes kirjeldas, kuidas toimetab tema loodud Buurtzorg. See on sisuliselt isejuhtivate tiimide kooslus ehk kogukonnapõhine koduõendusrganisatsioon, mis on täna üks Hollandi atraktviisemaid tööandjaid.

Hollandlane Jos de Blok oli seekordse PARE konverentsi esimene esineja. Foto: Ardo Kaljuvee

Ettevõtte asutaja ja eestvedaja Jos kes on ka ise öötanud hooldusõena, peab suureks privileegiks hoolitseda kõrges eas inimeste eest. Hollandi tervishoiusüsteem on keeruline, mis Josi hinnangul rikub hooldusteenuse kvaliteeti. 2006. aastal otsustas ta seda muuta luues oma ettevõtte, mille tegevuspõhimõteteks on:

  • lihtsus ja terviklik lähenemine hooldusteenusele
  • jätkusuutlik majandamine
  • usaldus ja head suhted
  • teenuse kvaliteet
  • õdesid toetav IT-süsteem
  • naabruskonna-põhised väikesed tiimid

Buurtzorgi töötajatel on kolm peamist eesmärki: pakkuda parimat hooldusteenust põhimõttega „püüa mõista klienti ja tema elukogemust“, hoida häid suhteid tööl ning produktiivsus ja väga lihtne lähenemine finantstulemuste.

Buurtzorgi 15 000 hooldusõde teenindavad 50 tugitöötajat. Meeskondi toetavad kootsid, kes aitavad tiime, kui neil on abi vaja. Üks Josi põhimõtteid on, et neist ei tohi kujuneda juhte:

We avoid coaches becoming managers because coaches should be there when you need them, but managers are also there when you don’t.” – Jos de Blok

Buurtzorgi juht Jos de Blok esinemas PARE konverentsil. Foto: Ardo Kaljuvee

Ka Buurtzorgi kaks direktorit kohtuvad vaid siis, kui on lahendamist vajavaid probleeme. Välditakse asjatuid koosolekuid ja raporteid.

Buurtzorgi lähenemine on end tõestanud. Hinnangud räägivad iseenda eest. Klientide rahulolu on väga kõrge (9,3 punkti 10st), töötajate rahulolu väga kõrge (9 punkti 10st), Buurtzorg on üks riigi atraktiivsemaid tööandjaid ja ka adminitratiivkulud on Hollandi keskmisega võrreldes madalad (8%vs 25%), mis võimaldab maksta kõrgemaid töötasusid.

Jos tõi liigutava näite uuendusest, mida nende lähenemine on võimaldanud ellu kutsuda. Üks 86-aastane patsient oli õnnetu, sest kõigi teiste jaoks on olemas võistlused, kuid mitte käimisraamiga vanuritele. Nüüd korraldab Buurtzorg kord aastas käimisraami-“võidujooksu” olümpiastaadionil, kuhu pered tulevad kokku oma vanavanematele kaasa elama. Riiklikus tervishoiusüsteemis selliseid asju ei juhtu.  Julgustades inimesi initsiatiivi võtma ja tegema, mis tundub vajalik, annab see uue perspektiivi, mis on tegelikult võimalik ja oluline.

Vastuseks küsimusele, kuidas Buurtzorg tagab õdede töö kvaliteedi üle kogu maa, ütleb Jos, et ennekõike usaldavad nad, et töötajad soovivad oma tööd hästi teha.

Miks Jos juhtide vastu “mässab”? Ta ütleb, et on juba noorukieast seadnud küsimuse alla kellegi teise autoriteeti enese üle. Ta leiab, et juhtimine on väga piirav mõtteviis ning pigem on juhi ülesanne luua keskkond, milles motiveeritud inimesed annavad endast parima, kuid pole mõtet tegeleda üleliigsete juhtimistegevustega.

Managing is limiting mindset.” – Jos de Blok. Foto: Ardo Kaljuvee

 

Järgmise aasta PARE konverents toimub 4. aprillil 2024 ning sinna saab juba registreerida varajase (m)ärkaja hinnaga siin.